Aktualności » Zjazd Kresowy 04.07.2015 »
Zjazd Kresowy 04.07.2015

Powojenna Historia Przystaw to historia ludzi z Wołynia. Każdy mieszkaniec wsi pochodzi lub  zna kogoś, kto przybył z Kresów Wschodnich II Rzeczpospolitej. Niesamowita kultura kresowa z niewielu miejsc na mapie Polski, gdzie żyją świadkowie historii niezwykłej: pięknej, bajkowej, ale też tragicznej i zapomnianej; świadkowie czasów, które przeminęły i istnieją już tylko w ich wspomnieniach. Dla tych właśnie wspomnień zorganizowaliśmy Zjazd Kresowy, na który przybyły trzy pokolenia mające korzenie na Wołyniu: najważniejsi, czyli urodzeni na kresach, ich dzieci oraz wnuki. Chcieliśmy przenieść się w międzywojenne czasy, dlatego wspólnie przygotowaliśmy wołyńskie potrawy, śpiewaliśmy kresowe piosenki, a wszystko to wśród cudownych opowieści i przy akompaniamencie akordeonu. Na stołach zagościły kaszowe pierogi (Bałabuchy), gołąbki z kaszą gryczaną i grzybami, mięsno-ziemniaczana babka (Benio), bigos, śledzie, domowy chleb, drożdżówka i ciasteczka.

Nasi goście przybyli nie tylko z Przystaw, przyjechali do nas Wołyniacy z Koszalina, Słowina, Porzecza, Jeżyc, a także z Jantara i Stanów Zjednoczonych. Jako jedna wielka rodzina nie mogliśmy się nagadać: było dużo śmiechu, wiele łez popłynęło, kilka znajomości odnowiło się po latach, odnalazły się nieznane dotąd pokrewieństwa i rozwiązało się parę zagadek z dzieciństwa. Było to nasze pierwsze, ale z pewnością nie ostatnie spotkanie!

Ps. Inspiratorem i dobrym duchem tego wydarzenia była Agata Kupracz, doktorantka Uniwersytetu Łódzkiego, która zajmuje się badaniem losów Kresowian, przy serdecznym wsparciu licznej rodziny z Przystaw.


  
Galeria zdjęć do artykułu
(Liczba zdjęć w galerii: 74)
Fot:
Fot:
Fot:
Fot:
PRZYSTAWY 2013
Projekt i wykonanie: rumac.pl